Create the lounge room of your dreams with the Cloud Deep Modular Sofa, it's versatile and easy to arrange with different movable module pieces to design your dream layout. Filled with feathers, you'll sink into ultimate comfort, perfect for entertaining or simply relaxing for the day. Its low, deep profile suits minimalistic yet elegant design for modern and contemporary interiors. Plus, the covers are removable so you can easily wash, replace, or interchange them for an alternative colour. Cloud range is completely universal and the modules can be moved to either side as required.
Cloud Deep Corner Module Muse Flax
Create the lounge room of your dreams with the Cloud Deep Modular Sofa, it's versatile and easy to arrange with different movable module pieces to design your dream layout. Filled with feathers, you'll sink into ultimate comfort, perfect for entertaining or simply relaxing for the day. Its low, deep profile suits minimalistic yet elegant design for modern and contemporary interiors. Plus, the covers are removable so you can easily wash, replace, or interchange them for an alternative colour. Cloud range is completely universal and the modules can be moved to either side as required.
STYLED BY YOU:
Product Details
| SKU | 107CLDBASCNRMFX |
|---|---|
| Range | Cloud Deep |
| Assembly | Comes with pre-fitted covers. Simple Leg Assembly Required |
| Product Note | Fabric is finished on all 4 sides of modular pieces so each piece can be used as a stand-alone item. Hidden alligator clips are attached to keep modules together. |
| Colour | Flax |
| Removable Covers | Yes |
| Fabric | Muse |
| Composition | 100% Polyester |
| Material | Engineered Wood Frame |
| Sofa Type | Corner Module |
|---|---|
| Sofa Material | Fabric |
| Comfort | Super Soft |
| Suspension | Pocket Spring |
| Seat Depth (cm) | 70cm |
| Leg material | Plastic |
| Leg colour | Black |
| Cushion filling | Seat and Back Cushion with 80% Goose Feather and 20% Polyester Wadding |
| Disclaimer | Fabric colour may vary under different lighting and viewing angles. This is a natural characteristic of Muse, caused by its uneven tufted pile, where raised fibres reflect light and recessed areas absorb it, creating a subtle two-tone effect. This is a light-reflection effect, not a colour change. |
| Dimensions |
width
120
height
90
depth
120
weight
50
|
|---|---|
| Seat Depth (cm) | 70cm |
| Seat Height (cm) | 48cm |
| Weight | 50 |
| Number of Cartons | 1 |
|---|
| Carton 1 |
length
123 cm
width
123 cm
depth
67 cm
weight
44 kgs
|
|---|
Gentle machine wash or hand wash only. Do not bleach. Do not tumble dry. Dry flat. Low iron. Do not dry clean. Use a mild detergent and avoid over use of fabric softeners. To extend the life of your cover, avoid overwashing and avoid direct sunlight. Do not drag. Use floor protectors on timber floors. Regularly plump cushions and rotate where possible. We highly recommend purchasing our 5 Year Accidental FABRIC PROTECTION warranty for added peace of mind.
Lifetime Frame Warranty, 2 Years Warranty for Fabric, Foam and Stitching
Enter your postcode to see delivery estimates.
