Elevate your downtime with the Esme Sofa, a memory foam sofa that redefines what it means to truly unwind. The high-density foam core intelligently contours to your body, offering the kind of sink-in support that makes Sunday afternoon naps inevitable. Beyond the supreme comfort, its clean lines and textured fabric serve as a sophisticated anchor for your lounge, balancing modern aesthetics with a cosy, lived-in vibe. The intricate detailing on the arms and back adds a touch of sophistication, making it a stunning focal point even in the centre of open-plan rooms. Best of all, its modular design gives you the freedom to configure the layout to suit your mood or your floor plan, ensuring your home always feels uniquely yours.
Esme Kent Bisque Left Arm Facing Chair Module
Elevate your downtime with the Esme Sofa, a memory foam sofa that redefines what it means to truly unwind. The high-density foam core intelligently contours to your body, offering the kind of sink-in support that makes Sunday afternoon naps inevitable. Beyond the supreme comfort, its clean lines and textured fabric serve as a sophisticated anchor for your lounge, balancing modern aesthetics with a cosy, lived-in vibe. The intricate detailing on the arms and back adds a touch of sophistication, making it a stunning focal point even in the centre of open-plan rooms. Best of all, its modular design gives you the freedom to configure the layout to suit your mood or your floor plan, ensuring your home always feels uniquely yours.
STYLED BY YOU:
Product Details
| SKU | 107ESMMOD1SLKBQ |
|---|---|
| Range | Esme |
| Assembly | Leg Assembly Required |
| Colour | Bisque |
| Removable Covers | No |
| Fabric | Kent |
| Composition | 100% Polyester |
| Material | Engineered Wood Frame |
| Sofa Type | Arm Facing Chair Module |
|---|---|
| Sofa Material | Fabric |
| Comfort | Medium |
| Suspension | Seat: Sinuous Springs + Pocket Springs + Webbing + High Density Foam | Back: Webbing + Foam |
| Seat Depth (cm) | 60cm |
| Leg material | Plastic |
| Leg colour | Black |
| Dimensions |
width
121
height
84
depth
108
weight
52
|
|---|---|
| Seat Depth (cm) | 60cm |
| Seat Height (cm) | 45cm |
| Weight | 52 |
| Number of Cartons | 1 |
|---|
| Carton 1 |
length
124 cm
width
110 cm
depth
70 cm
weight
54,60 kgs
|
|---|
Vacuum regularly using low suction and the appropriate attachment. Regularly plump cushions and rotate where possible. Spot clean with a mild detergent or fabric cleaner. Avoid over wetting. Avoid exposure to direct sunlight or heat sources as this may affect the fabric. Do not drag. Use floor protectors on timber floors. We highly recommend purchasing our 5 Year Accidental FABRIC PROTECTION warranty for added peace of mind.?
Lifetime Frame Warranty, 2 Years Warranty for Fabric, Foam and Stitching
Enter your postcode to see delivery estimates.
