The Malmo Sofa brings a soft, sculptural presence to your living space with its distinctive low-profile and gracefully curved design. Upholstered in a beautiful, textured fabric, its plush cushions and rounded armrests create an inviting spot to unwind and relax. The Malmo's seamless form gives it an organic, contemporary feel that effortlessly elevates your home. Perfect for creating a cosy retreat or a sophisticated focal point, this sofa blends comfort with modern design, making it a piece you’ll love coming home to.
Malmo Muse Rust Armless Module
The Malmo Sofa brings a soft, sculptural presence to your living space with its distinctive low-profile and gracefully curved design. Upholstered in a beautiful, textured fabric, its plush cushions and rounded armrests create an inviting spot to unwind and relax. The Malmo's seamless form gives it an organic, contemporary feel that effortlessly elevates your home. Perfect for creating a cosy retreat or a sophisticated focal point, this sofa blends comfort with modern design, making it a piece you’ll love coming home to.
STYLED BY YOU:
Product Details
| SKU | 107MALMODAMLMRU |
|---|---|
| Range | Malmo |
| Assembly | Leg Assembly Required |
| Colour | Rust |
| Removable Covers | No |
| Fabric | Muse |
| Composition | 100% Polyester |
| Material | Engineered Wood Frame |
| Sofa Type | Armless Module |
|---|---|
| Sofa Material | Fabric |
| Comfort | Soft |
| Suspension | Seat: Sinuous Springs, Pocket Springs, Webbing, High Density Foam; Back: Webbing, Foam |
| Seat Depth (cm) | 73cm |
| Leg material | Plastic |
| Leg colour | Black |
| Disclaimer | Fabric colour may vary under different lighting and viewing angles. This is a natural characteristic of Muse, caused by its uneven tufted pile, where raised fibres reflect light and recessed areas absorb it, creating a subtle two-tone effect. This is a light-reflection effect, not a colour change. |
| Dimensions |
width
91
height
70
depth
112
weight
26
|
|---|---|
| Seat Depth (cm) | 73cm |
| Seat Height (cm) | 44cm |
| Weight | 26 |
| Number of Cartons | 1 |
|---|
| Carton 1 |
length
96 cm
width
115 cm
depth
72 cm
weight
0,79 kgs
|
|---|
Vacuum regularly using low suction and the appropriate attachment. Regularly plump cushions and rotate where possible. Spot clean with a mild detergent or fabric cleaner. Avoid over wetting. Avoid exposure to direct sunlight or heat sources as this may affect the fabric. Do not drag. Use floor protectors on timber floors. We highly recommend purchasing our 5 Year Accidental FABRIC PROTECTION warranty for added peace of mind.
Lifetime Frame Warranty, 2 Years Warranty for Fabric, Foam and Stitching
Enter your postcode to see delivery estimates.
