Discover the perfect sanctuary for relaxation with our Willow Modular Sofa, designed to elevate your living space through both comfort and practicality. Clean lines and a modular design combine to create a sofa that adapts to your living space. Featuring deep, pillowy seats and back cushions, the Willow sofa offers an indulgent lounge experience that feels like sinking into a cloud. With its generous seat depth, it invites you to fully relax and stretch out, providing a spacious foundation for hours of lounging, reading, or entertaining. The sofas removable covers make maintenance a breeze, keeping your space looking fresh and inviting through all seasons and gatherings. Make your sofa uniquely yours with our collection of stylish and luxurious upholstery choices.
Willow Tribute Ice Modular Sofa - 3 Seater
Discover the perfect sanctuary for relaxation with our Willow Modular Sofa, designed to elevate your living space through both comfort and practicality. Clean lines and a modular design combine to create a sofa that adapts to your living space. Featuring deep, pillowy seats and back cushions, the Willow sofa offers an indulgent lounge experience that feels like sinking into a cloud. With its generous seat depth, it invites you to fully relax and stretch out, providing a spacious foundation for hours of lounging, reading, or entertaining. The sofas removable covers make maintenance a breeze, keeping your space looking fresh and inviting through all seasons and gatherings. Make your sofa uniquely yours with our collection of stylish and luxurious upholstery choices.
STYLED BY YOU:
Product Details
| SKU | 107WIL3PCV02TI# |
|---|---|
| Range | Willow |
| Assembly | Comes with pre-fitted covers. Simple Leg Assembly Required |
| Colour | Ice |
| Size | 3 Seater |
| Removable Covers | Yes |
| Fabric | Tribute |
| Composition | 100% Polyester |
| Material | Engineered Wood Frame |
| Sofa Type | Modular Sofa |
|---|---|
| Sofa Material | Fabric |
| Comfort | Super Soft |
| Suspension | Seat: Sinuous springs + Webbing + High Density Foam + Micro Mini Pocket Spring + 100% Polyfibre | Back: Webbing + High Density Foam |
| Seat Depth (cm) | 75cm |
| Leg material | Plastic |
| Leg colour | Black |
| Cushion filling | 100% Polyfibre |
| Disclaimer | Fabric colour may vary under different lighting and viewing angles. This is a natural characteristic of Tribute, caused by its uneven tufted pile, where raised fibres reflect light and recessed areas absorb it, creating a subtle two-tone effect. This is a light-reflection effect, not a colour change. |
| Dimensions |
width
311
height
85
depth
110
weight
114
|
|---|---|
| Seat Depth (cm) | 75cm |
| Seat Height (cm) | 43cm |
| Weight | 114 |
| Number of Cartons | 3 |
|---|
| Carton 1 |
length
114 cm
width
109 cm
depth
60 cm
weight
38,50 kgs
|
|---|---|
| Carton 2 |
length
114 cm
width
109 cm
depth
60 cm
weight
38,50 kgs
|
| Carton 3 |
length
97 cm
width
109 cm
depth
60 cm
weight
34 kgs
|
Gentle machine wash or hand wash only. Do not bleach. Do not tumble dry. Dry flat. Low iron. Do not dry clean. Use a mild detergent and avoid over use of fabric softeners. To extend the life of your cover, avoid overwashing and avoid direct sunlight. Do not drag. Use floor protectors on timber floors. Regularly plump cushions and rotate where possible. We highly recommend purchasing our 5 Year Accidental FABRIC PROTECTION warranty for added peace of mind.
Lifetime Frame Warranty, 2 Years Warranty for Fabric, Foam and Stitching
Enter your postcode to see delivery estimates.
