Customise your dream living space with our Riley Modular Sofa. With its low back, and feather-filled seat and back cushions, the Riley Module Terminal Left is perfect for a casual yet luxurious lounging. Plus, it s easy to maintain and clean with its covers being removable. The possibilities are endless with the Riley range comes in different modular, moving pieces including armless, chaise and ottomans to suit your preferred seating arrangements. Additional slip covers also available separately for sale.
Riley Muse Forest Module Terminal Left
Customise your dream living space with our Riley Modular Sofa. With its low back, and feather-filled seat and back cushions, the Riley Module Terminal Left is perfect for a casual yet luxurious lounging. Plus, it s easy to maintain and clean with its covers being removable. The possibilities are endless with the Riley range comes in different modular, moving pieces including armless, chaise and ottomans to suit your preferred seating arrangements. Additional slip covers also available separately for sale.
STYLED BY YOU:
Product Details
| SKU | 107RLYMODTNLMG# |
|---|---|
| Range | Riley |
| Assembly | Fully Assembled |
| Product Note | Fabric is finished on all 4 sides of modular pieces so each piece can be used as a stand-alone item. Hidden alligator clips are attached to keep modules together. Each module piece comes with 2 cushions sized 58x58cm each. |
| Colour | Forest |
| Removable Covers | Yes |
| Fabric | Muse |
| Composition | 100% Polyester |
| Material | Engineered Wood Frame |
| Sofa Type | Terminal Module |
|---|---|
| Sofa Material | Fabric |
| Comfort | Medium Soft |
| Suspension | Pocket Spring |
| Seat Depth (cm) | 62cm |
| Leg material | Plastic |
| Leg colour | Black |
| Filling | 35% Goose Feather and 65% Polyester Wadding |
| Disclaimer | Fabric colour may vary under different lighting and viewing angles. This is a natural characteristic of Muse, caused by its uneven tufted pile, where raised fibres reflect light and recessed areas absorb it, creating a subtle two-tone effect. This is a light-reflection effect, not a colour change. |
| Dimensions |
width
163
height
66
depth
121
weight
50,50
|
|---|---|
| Seat Depth (cm) | 62cm |
| Seat Height (cm) | 43cm |
| Weight | 50,50 |
| Number of Cartons | 2 |
|---|
| Carton 1 |
length
53,50 cm
width
33,50 cm
depth
15,80 cm
weight
3,70 kgs
|
|---|---|
| Carton 2 |
length
166 cm
width
126 cm
depth
70 cm
weight
55,50 kgs
|
Gentle machine wash or hand wash only. Do not bleach. Do not tumble dry. Dry flat. Low iron. Do not dry clean. Use a mild detergent and avoid over use of fabric softeners. To extend the life of your cover, avoid overwashing and avoid direct sunlight. Do not drag. Use floor protectors on timber floors. Regularly plump cushions and rotate where possible. We highly recommend purchasing our 5 Year Accidental FABRIC PROTECTION warranty for added peace of mind.
Lifetime Frame Warranty, 2 Years Warranty for Fabric, Foam and Stitching
Enter your postcode to see delivery estimates.
